Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Denisa Xhoga
Me 15 dhjetor 2003, Shkodra ėshtė zgjuar nga njė lajm, jo i bujshėm, por qė u pėrhap nė mėnyrė tė pazakontė. –Dje ka vdekur Genti, ai jetimi i Shtėpisė sė Fėmijės. -Kishte dy ditė nė kriza, ishte i vetėm nė dhomėn e tij, tek pallati i sportit. -E kanė gjetur shokėt nė pėrpėlitjet e fundit, e ēuan nė spital, por vdiq. Shkodranėt janė stepur mė shumė se pėr ēdo lajm tjetėr tė pėrditshėm vrasjesh a aksidentesh tragjike. Asnjeri nuk mbeti pa e marrė vesh. Mbas kaq vitesh lodhjeje, rrėnimi e rėnieje shpirtėrore, populli i qytetit tė dikurshėm, plot drittė kulturė e humor, befas ėshtė pėrmendur nga ajo ndjenja e humanizmit tė tij tė thellė. Arkivoli i jetimit ėshtė rrethuar nga mijra qytatarė nė rrugėn kryesore tė qytetit. Tė gjithė e pėrcillnin me sy tė pėrlotur e me pėrkushtimin pėr ta nderuar trupin e tij tė pajetė deri nė banesėn e fundit. E njihnin i madh e i vogėl. Komunikonte me ta gjithnjė i shpėrfillur e, pa u vėnė re, i donte njerėzit sikur tė ishin tė tijėt. Ndėrsa tani, kur ai nuk ėshtė mė, secili ndjehej fajtor e i obliguar. Tė obliguar pėr ēfarė s’kishin mundur tė bėnin, para se ai tė ikte ashtu, i mbytur nga ajo dhimbje e tmerrshme e njė sėmundjeje qė kėrkonte vetėm pėrkujdesjen e dikujt. Atė pėrkujdesje qė ai s’e pati kurrė nė kėtė jetė.
Nė Shkodėr e thėrrisnin Genti i Pallatit tė Sportit, pasi ai jetonte atje, nė njė dhomė tė vogėl nė cep tė tij, tė cilėn ia kishin dhėnė disa shokė tė sportit. Njė dollap dhe njė krevat ishte gjthėēka kishte aty brenda. Shkrimet e mėdha nė mure, “Vllaznia Kampione”, flisnin qartė edhe pėr shpirtin e njė tifozi tė zjarrtė shkodran. Megjithėse e varfėr, nė dhomė spikaste rregulli dhe pastėrtia nė tė cilėn ai jetonte. Asnjėherė nuk shqetėsoi ndokėnd pėr hallet qė kishte. Rrobat e palosura dhe tė hekurosura tregonin qė ai mund tė kujdesej vetė pėr vehten e tij. Ishte nė moshėn 22 vjeēare dhe ėndrrat e bėnin tė kujdesej mė shumė pėr jetėn. Por ja, pėr fat tė keq, sėmundja “e pabesė” e apendisitit e mbėrtheu nė atė dhomė ku ndodhej gjithnjė i vetėm. Krizat e forta nuk e lanė tė thėrriste dikė pėr ta ndihmuar. U mblodh si grusht pėr tė duruar dhimbjet dhe vetėm pas dy ditėsh u gjet nga njė bashkmoshatar, tė cilit i kishte rėnė nė sy mungesa e tij. Ishte nė pėrpėlitjet e fundit dhe ende rėnkonte deri sa e ēuan nė spital. Mjekėt u munduan por ai vdiq. Ishte tepėr vonė, pasi gjaku i tij ishte helmuar, pothuajse tėrėsisht.
Nė antitezė me jetėn e varfėr ku i mungonte gjithēka, nė ceremninė mortore, tė organizuar nga populli e shokėt e fėmijėrisė, nuk mungoi askush, e asgjė. Tė gjithė kėrkonin tė afroheshin pėr tė hedhur pak dhe mbi varrin e tij. Njė grusht dhe nė shenjė pendese. Por ai u largua, ashtu, pa pasur pranė asnjė njeri. E ndoshta, edhe nė ēastet mė tė dhimbėshme, nuk deshi tė na shqetėsonte.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes