Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Komiteti i Pajtimit Mbarkombėtar
Committee of Nationwide Reconciliation
"Mė fal mėsuese, unė nuk kam futur lekėt pėr tė blerė dhuratėn. Kam babin sėmurė, jemi shumė tė varfėr. Kėto dy ditė kemi ngrėnė bukė e qepė..." Hyjrie Haklaj, ėshtė12 vjeē, nxėnėse e klasėsė sė 7-tė tė Shkollės Musine Kokalari nė Kombinat Nė njė zarf tė mbushur nga tė dyja anėt me "gėzuar festėn, "gėzuar festėn e mėsuesit" kishte futur njė letėr dhe njė bllok tė bėrė me dorė, dhurata e 7 Marsit pėr mėsuesen kujdestare Vitore Marku. Edhe letra, krahas me shqetėsimin ishte e mbushur me lule dhe vargje: Mėsuese Vitorja ėshtė si engjėll/ si deti/ unė e pėrshėndeti. Ose Gjelin kur t'a pjekėsh/kujdes mos t'a djegėsh/dhe kur t'a kafshosh/nxėnėsen tėnde t'a kujtosh. Mėsuesja Vitore Marku, e prekur, duke e konsideruar si dhuratėn mė tė bukur tė jetės sė saj, ia dorėzon letrėn redaksisė sė Gazetėa Shqiptare me propozimin qė tė bėhet edhe njė fushatė sensibilizimi pėr tė ndihmuar familjen e Hyjries. Gazeta me preokupacion e sinqeritet, tė nesėrmen iu drejtua lexuesve duke theksuar se si Hyjria ka shumė fėmijė tė tjerė nė Shqipėri, tė zhytur nė varfėri ekstreme, por le tė tentohej pėr tė dhėnė njė shembull, pėr t'i ardhur sadopak asaj nė ndihmė. Pati reagime nga mjekė, tė rinj dhe pensionistė, duke siguruar njė shumė tė hollash prej 22 mijė lekė.Te parėt ishin mjekėt Pėllumb Pipero dhe Kamber Alikaj me nga 5 mije lek, pas tij pensionisti Hektor Kokolari. Po kėshtu Gentian Lika me shokėt e tij, Enkeli, Dhimitri, Bujari, Ardjani, Erkelej, Qemali e Pirro. Njė nėnė pensioniste shkruan njė letėr falenderimi dhe dėrgon 1000 lek tė reja duke kėrkuar tė mbetet anonime. Me keqardhje konstatuam qė kontributi u afrua vetėm nga njerėz tė thjeshtė, shumica pensionistė, apo tė rinj si Gentiani e shokėt e tij. Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtarė u bėri thirrje disa biznesmenėve duke ua dėrguar tė fotokopjuar artikullin dhe adresėn e nxėnėses, por asnjė nuk u prononcua. Hyjria vjen nga Tropoja e largėt me ėndrrėn pėr tu bashkuar me shokėt nė njė shkollė dhe jetė mė tė bukur. Me barkun e uritur ajo e pėrcjell me vėmendje ēdo fjalė tė mėsuesve e bindur se njė ditė do ta ndėrtojė jetėn me dinjitet, pėr veten dhe prindėrit e saj. Nė kėtė artikull duam tė sensibilizojmė sadopak tė gjithė ata qė kanė mundėsi por edhe opinionin ndėrkombėtar pėr tė qenė mė i ndjeshėm dhe mė i vemendshėm ndaj kėtij realiteti. Letra e saj ėshtė tregues i botės sė fėmijėve tė vuajtur, personalitetit, menēurisė dhe dinjitetit te tyre, por ėshtė edhe apel pėr tė gjithė ne, per komunitetin, pėr ata qė qeverisin, pėr ata qė zgjasin dhe riciklojnė krizat, pėr ata qė kanė paranė dhe qė se bėjnė dot prindin. Ajo nuk do koment.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes