Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Aranita Brahaj
Papėrgjegjshmėria e hartuesve tė ligjit ka lėnė jashtė trajtimit kategoritė mė tė dhimbėshme tė invaliditetit. Komiteti i Pajtimit Mbarėkombėtar i bėn thirrje shtetit shqiptar e organizmave ndėrkombėtare tė marrin nėn kujdes e nė mbrojtje jetėn e invalidėve shqiptarė tė tė gjitha kategorive.

Luljeta Rugji ka ecur pėr here tė fundit nė moshėn 20 vjecare. Rrefimi i saj per hapat e fundit tė hedhura buze detit nė Sarandė, prej shumė vitesh nuk ėshtė e vetmja ėndėrr e hidhur qė i ka mbetur nė kujtesė. Kėsaj gruaje, pėr tė cilėn jeta ka rezervuar deri tani mjaft momente tė vėshtira e tė dhimbėshme, nuk i shkonte ndėrmend kurrė se shteti, njė ditė, mund ta linte nė rrugė tė madhe. Luljeta vuan nga njė sėmundje e rėndė e njohur si Distrofi (miopati) muskulare. Si pasojė e sėmundjes ajo nuk ka mundur tė ecė qė prej moshės 20 vjeē. Shenjat e kėsaj sėmundjeje ju shfaqėn nė adoleshencė e nė pak vite Luljetės ju desh tė ulej nė karrocėn e invalidit. Sėmundja e saj nuk ishte e vetmja fatkeqsi nė familjen Rugji. Shumė shpejt e njėjta sėmundje shfaqet edhe tek vėllai i Luljetės Sazani.
Shfaqja e kėsaj sėmundje tek mė shumė se njė antar i familjes nuk ėshtė rasti i vetėm. Sot Luli ka shėnuar me dhjetra familje qė kanė dy, tre deri dhe katėr invalid pėr shkak tė distrofisė nė familje. Fatkeqsia e kėtyre njerzve qėndron jo vetėm tek sėmundja e trashėguar qė pėrjetojnė por edhe tek braktisja totale e shtetit. Luljeta tė tregon se ka mjaft prindėr tė moshuar qė kujdesen deri nė fund tė jetės pėr kėta fėmijė tė pamundur. Pak kohė mė parė njė numėr i vogėl invalidėsh arritėn tė fitojnė mbėshtetjen e shtetit. Pas protestave nė rrugė dhe njė greve urie, qeveria (atherė qeveria Majko) vendosi tė paguaj njė ndihmė pėrkujdesi pėr kėta invalidė, tė krijojė qendra pėr terapi muskulare, subvension pėr energjinė elektrike, telefoninė fikse dhe pėr njė sasi karburanti pėr lėvizje me mjete motorike. Kategoria ku bėn pjesė edhe Luljeta mbeti e pėrjashtuar nga kjo ndihmė ligjore. Nga vendimi i qeverisė Majko pėrfituan vetėm personat me invaliditet tė shkaktuar nga armė zjarri dhe raste aksidentale.

Pėr tė treguar vėshtirsitė e jetės sė kėtyre individėve dhe familjeve tė tyre mjafton pak nga historia e viteve tė vėshtira tė Luljetės. Pas disa vitesh e sėmurė, Luljeta largohet nga familja e saj nė Sarandė. Fillimisht drejt Tiranės, vjen mė shpresėn sė njė ditė pėr sėmundjen e saj do tė gjėndej njė kurė.
Mė shumė se shpresa pėr shėrim- shprehet Luljeta- nė Tiranė mė mbante frika se njė ditė prindrit e moshuar do tė iknin nga kjo jetė dhe se sėbashku me vėllain do tė mbeteshin vetėm, prandaj duhej gjetur njė zgjidhje. Por trokitjet nė dyert e shtetit deri tani kanė rezultuar pa sukses. Pas disa vitesh Luljetėn e largojnė edhe nga spitali ku ajo strehohej. Pikėrisht nė vitin 2000, nė kohėn kur Qėndra Spitalore sapo ishte pagzuar me emrin e Nėnė Terezės Luljeta kėrkonte tė qėndronte nė kėtė spital me lutjen pėr tė mos e nxjerė mes katėr rrugėve. Drejtuesit e institucioni morėn vendimin ta nxirnin nga spitali pacienten pėr tė cilėn mjeksia deri tani nuk ka gjetur njė kurė apo shėrim. Nė kėtė pėrplasje me mungesėn e humanizmit nga ana e shtetit, Luljetės i zgjat dorėn njė tjetėr grua nė fatkeqsi. Brigida Omeri, njė nga kujdestaret e spitalit e cila rrit e vetme djalin e saj 6 vjeēar e fton tė qėndojė nė shtėpinė e saj. Kėshtu, prej 3 vjetėsh, Luljeta jeton nė njė shtėpi tė vogėl pa konditat minimale. Por, me shumė dhimbje, ajo tregon se e merr malli pėr nėnėn e saj, e cila tashmė ngrys ditėt e fundit tė jetės nė Sarandė. – Mė merr malli edhe pėr vėllain Sazanin pėr tė cilin tani kujdesen motrat e Nėnė Terezės nė Tiranė. -megjithse ndodhet afėr, kam 3 muaj qė nuk e shoh, -tregon Luljeta. Nė Shqipėri askush nuk mendon se edhe ne jemi njerėz si gjithė tė tjerėt, e se rrugėt, godinat dhe mjetet e transportit publik duhen ndėrtuar tė tilla qė aty tė lėvizim edhe ne.
Pranė shtratit tė Luljeta Rugjit qėndron njė dosje ku fle prej vitesh njė projekt qė Luli ka formualuar sėbashku me njė mikeshėn e saj juriste. Projekti mban titullin “Shtėpia e Pėrbashkėt”. Ky duhet tė jetė njė institucion kujdesi, ku invalidė, pa tė afėrm dhe mundėsi pėr kujdes, tė jetojnė sėbashku. Aty do jenė nėn kujdesin e shtetit dhe tė njė administrate qė do tė mundė tė tėrheqė vazhdimisht edhe vėmėndjen e donatorėve. Kam hapur edhe njė llogari bankare tregon Luljeta, llogaria nė bankėn International Commercial Bank 1/001/ 000859/1, por, fillimisht, shteti duhet tė tregojė kujdesin e tij duke na e njohur statusin e invalidit, pastaj duke na dhėnė sė paku mundėsinė e njė godine pėr tė hapur shtėpinė e pėrbashkėt. Kėtu mund tė strehohen mjaft invalidė pėr tė cilėt sot kujdesen prindėr tė moshuar qė, njė ditė, do tė ndahen nga jeta me peng e brengė se kush do tė kujdeset mė pas pėr fėmijėt e tyre invalidė. -Edhe ne jemi qytetarė tė kėtijė shteti dhe kemi nevojė pėr kujdesin e tij mė shumė se shtetasit e tjerė pasi jemi invalidė. Shumė prej nesh shkojnė pėr tė votuar. Edhe kur nuk mund t’i lėvizim duart, fletėn e hedhim nė kutitė e votimit me dhėmbė, por shteti duhet tė kujtohet pėr ne, sepse jemi fėmijė tė kėtij populli, siē bėjnė tė gjitha shtetet e tjera tė botės.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes