Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Denisa Xhoga
Ne familjet shqiptare po derdhet gjak. Familjarėt vrasin njėri tjetrin. Por sidomos burrat po masakrojnė gratė dhe fėmijėt e tyre. Shperthimi i njė tragjedie tė paparė brenda ēatisė familjare.
Disa prej rasteve tipike tė muajve tė fundit, shpjegime tė psikologut Zyhdi Dervishi dhe tradita pozitive kanunore.

R A S T E T

5 janar 2002
Shazivar Hysenaj, 40 vjeē, nga lagja Romė e Fierit, ka hyrė nė banesėn e ishdhėndėrrit tė tij, Elez Mane dhe vret vėllain e dhėndėrrit me gjithė grua, Altin dhe Hatixhe Mane. Ka plagosur dhėndėrrin me tre fėmijė, Elis e Drita Mane, resektivisht 12 dhe 2 vjeē dhe Genc Alushin 15 vjeē. Arsyeja; se dhėndri i ktheu vajzėn nė shtėpi. Nė fund vrau veten.
30 Mars 2002
Ne fshatin Priskė e Vogėl, nė periferi tė Tiranės, Pellumb Neli vret nė shtratin bashkshortor tė shoqen ,Nafien dhe baxhanakun e tij Armand Mehmetin. Mbeten jetimė dy fėmijė dhe autori pėrfundon nė Qeli. Arsyeja; tradhėti bashkėshortore.
5 prill 2002
Hajredin Turtulli, ne lagjen Kombinat, pas njė sherri banal, vret, nė sy tė 5 fėmijėve, bashkshorten e tij, Myrvete Turtulli. Ndėrsa ai ndodhet nė qeli, 5 fėmijėt, nga 1 deri 15 vjeē, kane mbetur pa asnjė pėrkrahje.

10 prill 2002
Nė kthesėn ė Kamzės, Besim Sopoti, pas prishjes sė martesės, vret me kallashnikov gruan e tij, Englantina, dhe vjehrrin Hiqmet Beqiri si dhe plagos rėndė vjehrrėn Vasilika Beqiri. Mė pas vret edhe veten. Bilanci tre tė vdekur njė i plagosur.

15 prill 2002
Luljeta Rama, ne Kashar, 50 vjeē, vret me ēifte bashkshortin e saj, Muhamet Rama, pėr tė shpėtuar tė birin, i cili, nė mėngjesin e 15 prillit, kanoset pėr vdekje nga i ati, qė pretendonte se djali i tij i ka vjedhur 30 mijė lek tė vjetra.

22 prill 2002
Ne patos, Fatmir Sulejmani, 41 vjeē, mbas 17 goditjesh me thikėn e guzhinės, vret tė shoqen, Xhulietėn, 37 vjeē dhe plagos tė bijen mė tė madhe, Desdemonėn 20 vjeē, pasi gruan e gjeti duke fjetur me "tė fejuarin" e Desdemonės. Pas ndėrhyrjes, pėr tė shpėtuar tė jėmėn dhe motrėn, plagoset me 8 thika vajza e dytė Imena, 16 vjeē, qe mė vonė vdes nė spital. Mbeten jetime dhe dy vajza tė tjera.

23 prill 2002
31 vjeēari nga Vlora, Dhimitraq Zeqo, (rom) vret dy vajzat e tij te vogla, plagos bashkshorten dhe mė pas tenton tė vrasė veten. Arsyeja; I alkolizuar dhe xhelozia pėr gruan 27 vjeēare. Pas dy ditėsh bashkshortėt varrosin fėmijėt etyre tė vrarė.

2 Maj 2002
Muke Caka, nga fshati Osojė i Skraparit, vret me kazmėn qė po punonte gruan e tij sepse "..e tradhėtonte qė prej 10 vjetėsh me samarxhiun e fshatit.." Sipas tij, e kish kapur nje herė, mė parė, nė flagrancė, por ajo ia kishte mohuar. Prindėrit kishin 8 femijė nga 8 deri nė 21 vjeē.......

Nė shumicėn e rasteve personat e kanė kryer krimin nė nevrik e siper, nė momentin kur kanė gjetur tė pėrdhosur krevatin bashkshortor, apo dhe pas disa vitesh kur akumulimi arrin kulmin. Sedra e mashkullit ėshtė ndier shumė e fyer nga reagimet e shoqėrisė. Nė Patos, prindit te tre vajzave te rritura, gruaja e tė cilit kishte kėrkuar dhe divorcin, i thonin shpesh komshinjtė e tė afėrmit se gruaja me vajzat po i merrnin udhėt dhe "dhėndrri" do t'i ēonte njė ditė nė itali. Pas vrasjes nė Priskė tė vogėl, burrat e fshatit thanė pėr mediat se Neli bėri njė veprim shumė tė drejtė dhe, cilido tė ishte nė vendin e tij, ashtu do vepronte, do tė ēonte nderin nė vend. Nė Skrapar, burri deklaron nė polici se e vrau gruan pasi i vinte turp nga fshati. Shumė problematike shfaqen dhe rastet kur babai "do tė mbrojė nderin e sė bijės, pasi ėshtė ndarė me tė shoqin, apo rasti kur dhėndrri bėn kasaphanė shtėpinė e ish-nuses sepse ajo e ka braktisur.
Burrat, apo tė fyerit, nuk e kanė idenė e mbrojtjes apo vendosjes se drejtėsisė me anė tė ligjit, per te kėrkuar divorcin apo pranimin e idesė sė ndarjes, por kėrkojnė ndėshkim deri nė fund. Mungesa e besimit tek drejtėsia i ka kthyer nė mentalitetin kanunor, por pa ditur se ē'eshte kanuni dhe ē' thote ai. Mungesa e tė ardhurave dhe kulturės brenda familjes thellon dhe mė tepėr grindjet dhe ndez sherre tė reja. Njė pjesė e krimeve kryhen nga persona qė banojnė ose kanė banuar nė zona tė prapambetura, ose familje rome. Irritime me shkak varferine kane shkaktuar tragjedi, si rasti kur gruaja vret te shoqin pasi ky po zihej me tė birin pėr 30 mijė lekė dhe donte ta vriste, apo nė kombinat kur gruaja vritet nga i shoqi nė sherr e sipėr. Ndėrkohė, pas krimit tė kryer, fėmijėt mbeten jetimė, ndonjėherė pa tė dy prindėrit dhe pa ndonjė pėrkrahje tjetėr. Ata ose dėrgohen nė ndonjė shtėpi fėmijėsh ose tek tė afėrm tė tyre. Nė shumicen e rasteve autorėt e krimit ose kanė tentuar tė vrasin veten ose janė dorėzuar nė polici. Pas momentit tė vrasjes vjen kthjellimi. Kėta persona e ndjejnė veten krejtėsisht tė humbur dhe kanė dhimbje, kanė vrarė gruan, burrin, ose fėmijėt e tyre, njė nga personat mė tė afėrt. Sikundėr dhe shprehja popullore "ē'e dua mė jetėn", ata janė gati pėr ēdo lloj ndėshkimi.

Intervistė me sociologun Zyhdi Devishi.

" Mungojnė strukturat pėr ta shmangur krimin brenda familjes"

Vitet e fundit dhe konkretisht muajin e fundit janė shtuar rastet e krimit nė familje. Cilat mendoni se janė arsyet e kėsaj dukurie?

Tashmė bėhet pak punė pėr trajtimin e rasteve. Secili rast ka njė parahistori, ė cila ka zgjatur disa muaj. Nėse do tė kishte struktura pėr trajtimin e rasteve nė rrafshin psikologjik kėto krime nuk do tė kryheshin, tė paktėn nė njė kohė kaq tė shkurtėr. Sė dyti shoqėria shqiptare pėrjeton njė pėriudhė tė ndryshimeve tėrėsore tė vlerave. Ende nė shoqėrinė shqiptare meshkujt e kanė tė vėshtirė tė divorcohen nga gruaja. Tradicionalisht gruaja nuk kishte tė drejtė tė kėrkonte divorc dhe burri qė braktisej nga gruaja quhej i poshtėruar.

Kur gruaja tradhėton burrin, krijon njė lidhje tjetėr, tendencė qė bie ndesh me frymėn fisnore nė shoqėrinė tonė, a mund tė quhet modernizėm, njė pėrpjekje pėr tė krijuar individualitet?

Me futjen e kulturės perėndimore shohim njė rritje tė kėrkesave tė grave pėr tu divorcuar, gjė qė ėshtė e vėshtirė pėr tu pranuar nga burrat, tė cilėt, pėr tė vėnė nė vend nderin e humbur, sillen nė mėnyrė tė skajshme me gratė. Sė treti ende sistemi i lidhjeve miqėsore, fisnore nė shqipėri ėshtė mjaft afektiv, funksionar nė dy skaje si pėr tė zbutur konfliktet (gjė qė rrallė ndodh), ashtu dhe pėr tė ndezur sherre nėpėrmjet pėrdorimit tė agjensive tė thashethemeve. Mendoj se angazhimi i shqiptarėve nė punė, shtimi i pėrpjekjeve tė tyre pėr sigurimin e anės materiale jo nė mėnyra tė lehta por duke punuar, duke zene dy ose tre punė do tė shterrojė gradualisht energjitė e kėsaj agjensie shumė tė dėmshme thashethemesh. Njė faktor tjetėr qė ka gjeneruar konfliktet nė familje ėshtė diferencimi i vrullshėm ekonomik e shoqėror, veēanėrisht i bashkėshortėve.

Dihet ku e kanė burimin shumica e krimeve dhe e tradhėtive. Nisin nga burrat, por degjenerojnė nė dhune kur gruaja e tradhėton burrin...?

Kjo ėshtė pjesė e kulturės rurale dhe qyteteve tė vogla. Kjo lidhet me uljen e prestigjit. Kur gruaja tradhėtohet nga burri, shpesh vjen njė ditė qė ajo i pėrgjigjet me tė njėjtėn mėnyrė, hap ku gruaja ėshtė hakmarrė nė moment dobėsie dhe ku asnjėra palė kerkon divorcing. Ndėrsa kur burri tradhėtohet i pari, ai merr hak me vrasjen e saj. Tradhėtia ėshtė njė veprim jo civil, ėshtė mėse normale qė pėrpara se dikush tė nisė tradhėtine tė kerkojė divorcin. Por krimet kanė edhe njė shkak tjetėr. Mjaft krime ndodhin sepse shumica e familjeve janė tė militarizuara. Armėt e zjarrit janė nė duart e njerėzve dhe janė nė duart e njerėzve tė stresuar, tė paekuilibruar. Pėr mendimin tim kriza brenda familjes tregon krizėn totale tė shoqėrisė, defiēencėn e sistemit tė drejtėsisė dhe OJQ-ve tė shumta qė merren ose bėjnė sikur merren me kėtė problem. Mė tepėr bėhen konferenca pompoze, se sa punė pėr parandalimin e fenomenit.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes