Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Dr. Mark Tirta
Prof. Dr. Mark Tirta etnolog, lindur nė Orosh tė Mirditės mė 21 maj 1935 ; mbaron universitetin nė Tiranė pėr histori – gjuhėsi mė 1961. Nė vitet 1955 – 1957 dhe 1961 – 1967 ka qenė arsimtar nė Mirditė : mė tepėr drejtor shkolle e inspektor arsimi pėr rrethin.
Nga viti 1961 e nė vazhdim, krahas punės nė arsim, merret dukshėm me kėrkime nė fushė tė etnokulturės : mbledhje materiali etnografik e folklorik ; zbulon e pėrshkruan qendra tė reja arkeologjike tė Arbrit Mesjetar, po kėshtu dhe kulturė ilire – romake ; ngriti njė muze nė Rrėshen (1967) ; mbledh toponime, antroponime, fjalė tė rralla. Botoi shkrime tė ndryshme, po dhe dorėzoi objekte e shkrime nė arkiva nė Tiranė.Si rrjedhojė e kėsaj pune kėrkimore, mė 1968 e emėrojnė etnolog profesionist, nė Institutin e Histori – Gjuhėsisė, dega e etnologjisė, Universiteti i Tiranės (tani : Instituti i Kulturės Popullore i Akademisė sė Shkencave, Tiranė), punė qė vazhdon ta kryejė edhe nė ditė tė sotme.
Kualifikimin e tij pasuniversitar e ka bėrė nė fushė tė etnologjisė. Ka mbrojtur disertacionin me njė temė nga etnologjia e ka fituar gradėn « Kandidat i Shkencave » mė 1978 ; ėshtė bėrė « Bashkėpunėtor i Vjetėr Shkencor » mė 1983 ; ka fituar gradėn « Doktor i Shkencave » mė 1989. Ka marrė titullin “Prof. Dr.” mė 1994.
Ka shkruar rreth 300 punime shkencore e kulturore nė fushė tė etnologjisė shqiptare e mė tej, kryesisht nga temat: mitologji e besime, migrime tė Shqiptarėve, por ėshtė marrė dhe me temat: familja, arti popullor, e drejta kanunore, jeta sociale e fshatarėsisė, veshjet popullore, toponimet nė vėshtrim etnologjik, probleme tė zhvillimit krahinor e etnik tė Shqiptarėve, histori e etnologjisė e njerėz tė shquar, kritikė e bibliografi. Jo pak punime tė kėtij etnologu janė botuar nė gjuhė tė huaja, madje dhe nė disa revista e periodikė shkencorė nė botėn e jashtme. Ky etnolog ka marrė pjesė me kumtesa: nė sesione shkencore, nė simpoziume, nė konferenca, nė kongrese shkencore, kombėtare e ndėrkombėtare, brenda vendit e nė botėn e jashtme, nė rreth 90 raste.
Ka bashkėpunuar nė bėrje tė veprave madhore si: “Qytetėrimi Ballkanik” – nėn kujdesin e UNESKO –s; po kėshtu nė “Atlasi i vendeve danubiane”, - drejtuar nga Instituti i Studimeve pėr Eur, J. L. nė Vjenė; nė botimet madhore tė Shqipėrisė: ka bashkėpunuar nė: “Fjalori enciklopedik shqiptar”, “Veshjet popullore shqiptare”, “E drejta kanunore shqiptare” e me rradhė.
Prej vitesh jep lėndėt e etnologjisė nė Universitetin e Tiranės. Jep lėndėn “Etnologjia e E. J. L. dhe e Mesdheut” nė Universitetin e Prishtinės. Ka udhėhequr tė rinjtė, si mentor, nė marrje tė gradave shkencore master e dr. I shkencave.
Veprat e tij kryesore janė: “Migrime tė Shqiptarėve” (1999), “Veshjet popullore shqiptare” (me bashkėautorė), V.I (1999), V.II (2001), “Etnologjia e Pėrgjithshme” (2001), “Etnologjia e Shqiptarėve” (2003), “Mitologjia ndėr Shqiptarė” (2004).

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes