Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Armir Shkurti
Sipas filozofit francez, Bernard Henri-Levi, boshllėku i krijuar nga rėnja e ideologjive si pasojė e ndryshimeve politike nė fund tė shekullit tė 20-tė sollen atė qė ai e quan “Pastėrtia e rrezikshme”. Pra individė tė hallakatur rendėn tė gjejnė shoqi-shoqin duke kėrkuar ndėrkohė edhe njė fill qė ti lidhė. Dhe si fill pėr tu lidhur filluan tė rishfaqen ideologjitė pėrjashtuese si nacionalizmi, rracizmi, fondamentalizmi. Pra u rishfaq tendenca pėr tu mbledhur rreth gruupimeve “tė pastra”. Nė kėtė kontekst e kam gjykuar rikthimin e termit “Kanun”. Them “termin”, pasi vetė kanuni ėshtė njė nocion qė e ka kryer misionin e tij dhe i pėrket vetėm historisė. Kjo vlerė kombėtare pati njė vdekje fisnike nė gjysmėn e parė tė shekullit tė kaluar. Sipas Leka Zogut, i ati, mbreti Ahmet Zogu nė hartimin e statutit themeltar (Kushtetutės) u mbėshtet nė 1/3 nė kanun, 1/3 nė kushtetutėn e mbretėrisė sė Belgjikės (qė vazhdon tė jetė mbretėri dhe ku ndodhet kryeqendra e Bashkimit Europian dhe NATO-s) dhe 1/3 nė praktikat juridike dhe kėrkesat e kohės. Deri atėherė kanuni shėrbeu si kushtetutė, kod penal, kod civil, kod etik dhe kod moral. Pėr shekuj me rradhė, treva tė zhytura nė padije janė qeverisur nga ajo qė sot quhet “Demokracia e drejtpėrdrejtė”. Ajo qė ndodh sot nė dhomėn e lordėve nė Britaninė e Madhe, tek ne ka ndodhur nė odėn e burrave. Ajo qė ndodh dendur nė Zvicėr -referendumi- ka ndodhur mijra herė nė kuvendin e burrave. Dhe e gjitha kjo nė hapsira mes malesh, nė mungesė pothuajse tė plotė tė shtetit she strukturave tė tij. Mė pas ky mekanizėm parashtetėror e kreu misionin e tij pėr t’i lėnė vendin politikės, administratės, legjislativit dhe ekzekutivit. Pleqtė e urtė kujtonin se me sa menēuri tė parėt e tyre kishin mbledhur e pėrpunuar pėrvojėn shekullore duke e kthyer nė njė mekanizėm mbrojteės tė komunitetit. Por ashtu si kėngėt e kreshnikėve qė s’kėndohen mė si dimijtė e qėndisur qė s’prodhohen mė, as kanuni nuk mund tė zbatohet mė nė kėtė vend. Nėse dikush nxjerr nga sepeti teshat e stėrgjyshit dhe del pazarit, quhet ose i lojtur nga mendtė ose karagjoz qė kėrkon tė tallet me rrėnjėt e tij. E nėse nuk qeshim me karagjozin por me kostumin e vjetėr atėherė them se barazohemi me ata qė thonė se kanuni ka qenė i keq meqė sot po vriten njerėz nė emėr tė tij. Kjo do tė qe njėlloj sikur tė thuhej se krishtėrimi ėshtė i keq meqė filan papė ka drejtuar filan kryqėzatė dhe ka derdhur gjak me kryq nė dorė. Apo siē
dėgjon tė thuhet sot nga mėndjeshkurtėr se myslimanizmi na qenka feja e terroristėve. Nga ana tjetėr, sot nė Shqipėri nuk kemi tė bėjmė me zbatimin e kanunit por me krime tė shėmtuara e vrasje qė pėrdorin si alibi gjakmarrjen Krejtėsisht e shkėputur nga konteksti historik dhe juridik i Kanunit, kjo pjesė ndėshkimore po zbatohet “nė mėnyrė krijuese”. Nė zona tė ndryshme tė Shqipėrisė, sot nė epokėn e internetit dhe celularit duke marrė dhe jetė grashė e fėmijėsh nė kundėrshtim me rregullat e lojės. Nėse dikush apo disa kanė humbur arsyen e duan tė derdhin gjak, qoftė edhe nė emėr tė disa vlerave muzeale, ėshtė puna e tyre. Por ata qė do tė mbeten gjallė e me mend nė kokė nuk ka pėrse tė pėshtyjnė mbi njė vlerė qė gjyshėrit e krijuan pėr tė mbrojtur e jo pėr tė pėrēmuar jetėn.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes