Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Uran Butka
Krimi, nė ēdo kohė duhet tė ndėshkohet, ndryshe ai tė ndėshkon. Sidomos kur ngrihet nė sistem dhe institucionalizohet, siē ndodhi gjatė regjimit komunist, ai ndėshkon njė popull tė tėrė. Kur organizohet e konsolidohet nė njė sistem demokratik, ai kthehet nė njė mafie politike dhe ekonomike, qė ėshtė e gatėshme tė bėjė gjithēka pėr interesa pushteti dhe korrupsioni. Njė shoqėri ėshtė demokratike aq sa ajo e lufton dhe e ndėshkon krimin dhe kriminelėt. Nė shoqėrinė socialiste krimin e drejtonte dhe e kontrollonte vetė partia - shtet pėr motive politike, ideologjike dhe pėr tė mbajtur me dhunė pushtetin. Nė tė vėrtetė, krimi mė i madh i atij sistemi antihuman ėshtė prangimi lirisė pėr njė popull tė tėrė dhe shkelja brutale e tė drejtave njrėzore e kombėtare. Janė mbi 10 000 njerėz tė pushkatuar pa gjyqe, apo tė vdekur nga torturat neėpėr hetuesitė, burgjet dhe kampet e pėrqėndrimit. Janė 30 000 tė burgosur politikė, 33 000 tė internuar pa vendime dhe 10 000 tė tjerė tė internuar e dėbuar nga komisionet e tipit fashist,qė binin ndesh edhe me kushtetuėn ekzistuese tė asaj kohe. Janė 50 000 kosovarė tė vrarė dhe mijra tė tjerė tė burgosur nga regjimi serbo-komunist, pėrveē genocidit plot njėshekullor serb mbi popullin paqėsor shqipėtar qė jeton nė trojet e tij etnike, jashtė kufijve politikė tė Shqipėrisė.
Krimi i organizuar vazhdon edhe sot, kur politka ka lidhje tė ngushta me botėn e krimit dhe shteti ėshtė i pafuqishėm pėr ta luftuar atė. Shqipėria ėshtė kthyer nė njė nga vendet me kriminalitetin mė tė lartė, me korrupsionin e trafiqet ilegale mė skandaloze nė botė. Nė kėto kushte, Shqipėrisė i duhet tė dalė nga mosqeverisja, i duhet njė vullnet politik dhe institucional pėr tė luftuar realisht mafien dhe krimin e organizuar, i duhet bashkėpunimi antikorrupsion pozitė-opozitė dhe me institucionet ndėrkombėtare. Zgjidhja e vėrtetė ėshtė ndėrtimi dhe funksionimi i shtetit tė sė drejtės nė Shqipėri, ulja e konfliktualitetit politik dhe social, stabiliteti dhe kthimi nė normalitet, tė cilat, sipas mendimit tim, arrihen vetėm me zgjedhje tė lira e tė ndershme, tė pranuara nga tė gjitha palėt, mbi tė cilat tė ngrihen ekuilibre politike tė qėndrueshme, institucionet legjitime demokratike tė ēdo qeverisje nė tė ardhmen.
Vetėm atėherė mund tė krijohen kushtet pėr njė bashkėpunim tė plotė tė tė gjitha politikave por edhe tė organizmave shtetėrore dhe joqeveritare, tė komuniteteve por edhe tė individėve pėr tė parandaluar dhe luftuar krimin nė Shqipėri, pėrfshirė edhe gjakmarrjen.
Qetėsimi shpirtėror dhe paqja sociale vijnė nga pėrpjekja pėr pajtim e bashkėpunim, por edhe drejtėsia dhe zbatimi i ligjit. Parandalimi dhe dėnimi i krimit janė njė akt qytetarie dhe kulture.
Pėrpjekja e parė pėr pajtim shpirtėror e mirėkuptim nisi qysh nė fillimet e proceseve demokratike. Platforma e plotė e pajtimit dhe bashkimit kombėtar u hartua dhe u paraqit nga ish tė pėrndjekurit politikė nė Kartėn e Pajtimit tė vitit 1992 dhe tė botuar edhe si broshurė mė vete. Ky ishte dhe ėshtė njė akt i madh qytetar dhe kulturor i tyre. Ndonėse vuajtėn padrejtėsisht pėr gjysėm shekulli, tė pėrndjekurit politikė nuk kėrkuan hakmarrje e vetėgjyqėsi, por drejtėsi. Kjo lėvizje qytetare vlerėson e ridimensionon shoqėrinė, lartėson shpirtin, se falja dhe pajtimi janė shprehja mė e lartė e humanizmit, e dashurisė, e besimit tek zoti dhe te Shqipėria. Pas vitit 1992 nisi pėrpjekja shtetėrore pėr integrimin e tė pėrndjekurve politikė nė jetėn politike ekonomike, shoqėrore dhe arsimore. Fatkeqėsisht, pėr arėsye politike, pas 1997, u ndėrpre dhe sot ish tė pėrndjekurit janė shtresa mė e diskriminuar e shoqėrisė shqiptare. Edhe pėrpjekja e ditėve tė fundit , drejtuar parlamentit tė Shqipėrisė pėr tė kompesuar punėn e papaguar tė ish tė burgosurve politikė, nuk u vlerėsua nė mėnyrė absurde dhe tė papėrgjegjshme. Ēėshtja e pronės, e kthimit dhe kompesimit tė plotė tė saj, ėshtė problemi mė themelor i demokracisė, i progresit, i shtetit ligjor, por edhe i pajtimit e uljes sė tensioneve, izolimit tė fenomeneve tė krimit tė organizuar dhe tė vrasjeve pėr hakmarrje e gjakmarrje. Megjithatė, gjatė kėtij dhjetėvjeēari tė tranzicionit, pati dy lėvizje tė fuqishme, qė janė kthyer nė njė vlerė dhe nė histori tė kėtij vendi: Lėvizja pėr vlerėsimin moral tė figurave tė shquara tė kombit tė denigruara e tė dėnuara nga regjimet totalitare, drejtuar nga Komisioni i vlerėsimit tė figurave, si edhe lėvizja pėr pajtim nė Shqipėri dhe nė Kosovė , drejtuar nga forumet pėrkatėse. Meqenėse urrejtjet shoqėrore, hakmarrja individuale dhe vetėgjyqėsia ndodhin dhe zgjerohen zakonisht nė njė vend ku nuk ka shtet, del si domosdoshmėri forcimi dhe konsolidimi i shtetit ligjor, sigurimi i kushteve jetėsore dhe i klimes sė mirė politike, ekonomike dhe kulturore, si dhe puna e gjithe faktorėve tė shoqėrisė pėr t'i shėruar kėto plagė. Njė shoqėri e ngarkuar me kaq probleme, sidomos tė botės sė krimit, nuk mund tė integrohet nė bashkėsinė e qytetėruar europiane pa pėrpjekje titanike.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes