Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Ismail Kadare
Shkrimtar
Writer
“ ... Kjo gjakmarrje shėnon njė epokė ku shteti nuk i detyronte ligjet e veta ... e rridhte nga njė kod shumė i pėrpiktė, qė nuk linte asgjė nė hije ... nė zonėn e kanunit e drejta e vetgjykimit nuk ekziston...”

Nga parathėnia e romanit
“Prilli i thyer”.

Kjo qė po ndodh, s’ka tė bėjė me kanunin shqiptar dhe ėshtė shumė barbare, kryhet me kallashnikov… Ngujimi i qindra grave dhe e fėmijėve nė shtėpi pėr shkak tė gjakmarrjes ėshtė njė gjė e tmerrshme, e pabesueshme.

Posaēėrisht pėr revistėn “Ligji dhe Jeta”
Ismail KADARE


Korespodenti i Ligji dhe Jeta:

Z. Kadare, nė krijimtarinė tuaj ka zėnė njė vend tė rėndėsishėm edhe gjakmarrja. Si do ta pėrkufizonit sot atė, si fenomen shqiptar, shqiptaro-ballkanik apo si njė dukuri tipike tė njė shoqėrie tė ēfarėdoshme nė tranzicion?

Ismail Kadare:

Gjakmarrja ėshtė njė dukuri e vjetėr, jo vetėm ballkanike por universale. S’ėshtė e vėrtetė se ėshtė veē specialitet shqiptar, siē paraqitet. Gjakmarrja vjen qė nga antikiteti grek. E kam thėnė disa herė qė njė pjesė e tragjedive greke e trajtojnė kėtė dukuri universale, qė njihet nė tė gjitha vendet. Ėshtė mėkat qė shqiptarėt ta pranojnė kėtė si fenomen negativ veē tė botės sė tyre. Prandaj duhet ta kemi tė qartė tė gjithė, dhe pse ėshtė e vėrtetė se kėtu ka vazhduar mė gjatė si insitucion, por vazhdon ende dhe nė Korsikė tė Francės, nė jugun e Italisė dhe po ashtu nė zona tė veēuara tė botės.

Korespodenti i Ligji dhe Jeta:

Ēfarė komenti do tė mund t’i shtonit sot dukurisė sė gjakmarrjes tė pasqyruar nė novelėn tuaj “Prilli i Thyer” botuar nė fund tė viteve 70?

Ismail Kadare:

Gjakmarrja sot, nė Shqipėri, mendoj se e ka shpjegimin si reaksion kundėr ndalimit tė rreptė me ligj qė i bėri komunizmi dhe u muar si “zakon i mirė”, qė duhet tė ringjallet. Por ėshtė zakon qė s’duhej tė ringjallej. Kjo qė po ndodh, s’ka tė bėjė me kanunin shqiptar dhe ėshtė shumė barbare, kryhet me kallashnikov. Eshtė njė gjėmė e zezė, e trishtueshme dhe duhet tė mbyllet se ėshtė turp pėr kombin shqiptar, sot. Ngujimi i qindra grave dhe fėmijėve nė shtėpi pėr shkak tė gjakmarrjes ėshtė njė gjė e tmerrshme, e pabesueshme.

Korespodenti i Ligji dhe Jeta:

Cili do tė ishte sipas jush interpretimi i sotėm pėr Kanunin?

Ismail Kadare:

Ky ėshtė njė kod juridik zakonor i vjetėr, i lindur nė rrethana tė caktuara historike. Nė mungesė tė shtetit ėshtė opinioni publik qė merr rolin e tij. Kjo ėshtė bėrė pjesė nė historinė e popullit shqiptar. Ky ėshtė njė kod i perėnduar qė s’duhet tė ekzistojė nė kohėt moderne. Nga ky kod kanė kaluar shumė popuj. Por Shqipėria ėshtė e vonuar. Opinioni ynė duhet tė bėjė ēmos dhe emancipimi ynė duhet ta pėrjashtojė kėtė kod, se ne kemi institucionet juridiko-shtetėrore. Sigurisht, ky kod ėshtė bėrė pjesė e historisė. Nuk gjykohet as i mirė, as i keq.

Korespodenti i Ligji dhe Jeta:

Nė kushtet pėr pranimin nė Europė, ndodhet dhe ai i heqjes sė dėnimit me vdekje. A ėshtė edhe ky njė fakt i mjaftueshėm qė shqiptarėt ta mohojnė kanunin?

Ismail Kadare:

Ka mendime tė ndryshme, por nuk mendoj se ėshtė shenjė e demokratizimit tė lartė heqja e dėnimit me vdekje, sikurse s’ėshtė shenjė e kundėrt vėnia e tij. Ēdo shtet ka marrė nga rrethanat e veta. Europa e ka gjykuar kėshtu dhe mendoj se ne iu jemi bindur parimeve Europiane. S’ka asgjė tė keqe. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e mbajnė kėtė dėnim. Ky ėshtė njė shtet demokratik qė mund tė jetojė me kėtė kod, sikurse mund tė jetojė fare mirė dhe me heqjen e tij. Nuk besoj se ka ndonjė rėndėsi kaq tė madhe sa i japin. Nuk zgjidh kaq punė sa i japin rėndėsi.

Korespodenti Ligji dhe Jeta:

Nė vitin 1912 shqiptarėt formuan shtetin e tyre. Edhe pas kėtij momenti kanuni ka vazhduar tė jetė prezent, si nė jetėn e pėrditshme ashtu edhe pėr probleme qė kėrkojnė drejtėsi. A mund tė pranojmė qė nėpėrmjet kanunit tė vendosim rregull?

Ismail Kadare:

Kjo ėshtė drejtėsi paralele qė nuk mund tė bashkėjetojė me drejtėsinė e shtetit, nė anjė rend shqėror, nė asnjė vend. Eshtė e vėrtetė se kanuni i respekton rregullat deri nė mani, por ato janė rregulla zakonore. Rregullat zakonore kanė ndryshim nga ato shteterore. Mund tė pajtohen nė njė pjesė por s’mundet qė kanuni tė sfidojė rregullat shtetėrore, ose penaliteti shtetėror tė kryhet duke u zėvendėsuar nga kanuni.

Korespodent i Ligji dhe Jeta:

Jo vetėm nė veri por dhe nė zona tė tjera tė vendit pėrdoret tradita pozitive qė buron nga kanuni pėr pajtimin dhe zgjidhjen e konflikteve. A mendoni se kjo praktikė bie nė kundėrshtim me autoritetin e shtetit.

Ismail Kadare:

Ēdo gjė qė ėshtė pozitive mund tė pėrdoret derisa popullsia e atyre zonave tė bindet qė kjo do tė zėvėndėshet nga shteti. Nuk ka asgjė tė keqe nėse ajo shėrben pėr tė arritur diēka pozitive. Theksoj se kjo duhet tė jetė kalimtare.


:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes