Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Prof. Farudin Hoxha
Zv\Kryetar i Akademisė sė Shkencave
Vice\Chairman of Sciences Academy
Tranzicioni Shqiptar, i gjatė dhe i vėshtirė, u pėrball me sfida shumė tė mėdha dhe njė ē’thurje tė skajshme tė njė pjese tė shoqerisė.
Mosfunksionimi i shtetit ligjor ka bėrė qė tė pėrhapet nė mėnyrė tragjike dhe shumė tė dhimbėshme fenomeni i pasurimit nėpėrmjet trafikimit tė femrave, , tė fėmijėvė dhe tė drogės.
Shpesh herė kėto veprime janė shoqėruar me vrasje, duke u marrė jetėn mjaft shqiptarėve dhe privuar nga gėzimi e lumturia fėmijėt e gratė qė detyrohen ti nėnshtrohen ēdo lloj pune pėr tė mbijetuar.
Fatkeqėsisht, Shqipėria, edhe pse ka njė traditė tė mirė e tė lashtė tė rregullave nė komunitet pėr mbrojtjen e grave e tė fėmijėve, ėshtė shfaqur si vendi i burimit tė dhunės dhe i trafikimit tė tyre.
Trafiku i qenieve njerėzore pėrbėn nė vetvete jo vetėm njė krim, por, nė tė shumtėn e rasteve, ai ėshtė krim me veprimtari tė shumfishtė, me struktura organizative shumė planėshe, siē janė rrjetet e prostitucionit, tė pėrhapjes sė lėndėve narkotike, tė shitjes sė armėve dhe krijimit tė grupeve terroriste. Kjo veprimtari kriminale e organizuar bėhet akoma mė e rrezikshme kur lidhet me individė brenda strukturave politike e shtetėrore.
Vendet perėndimore, Departamenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Organizata e Kombeve tė Bashkuara e ndjekin me shqetėsim tė madh kėtė fenomen ndėrkombėtar, qė po fuqizon ēdo ditė e mė tepėr mafien e cila synon marrjen dhe mbajtjen nėn kontroll edhe tė pushtetit nė vendet me demokraci tė brishtė.
Qeveria Shqiptare i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėtij shqetėsimi duke angazhuar pėr kėtė qėllim strukturat shtetėrore. Por mungesa e angazhimit tė tė gjithė faktorėve tė shoqėrisė ka bėrė qė strategjia e luftės kundra krimit tė organizuar tė mos funksionojė siē duhet dhe strukturat shtetėrore tė mos kenė efektivitetin e duhur.
Shqetėsimi ynė ėshtė mungesa e angazhimit dhe e pėrgjegjėsisė sė organeve tė drejtėsisė nė luftėn kundėr kėtij krimi ēnjerėzor.
Sipas Legjislacionit shqiptar, “Trafikimi i njerėzve, trafikimi i femrave pėr prostitucion, trafikimi i fėmijėve mė qėllim fitimi material, ose ēdo pėrfitim tjetėr, dėnohet me sanksione tė rėnda nga 5 deri nė 20 vjet, ose me burgim tė pėrjetshėm”.
Opinioni publik shqiptar ende nuk e ndjen njė qėndrim tė tillė tė organeve tė drejtėsisė edhe pse policia e prokuroria kanė ēuar nė dyert e tyre qindra raste pėr gjykim. Mendojmė se ėshtė i nevojshėm edhe rishikimi i ligjit, pėr tė bėrė tė mundur klasifikimin e kėtyre veprimeve si vepra tė rėnda penale, me pasoja tė jashtėzakonshme pėr jetėn e individit dhe tė shoqėrisė.
Ardhja nė Tiranė e njė vajze trembėdhjetė vjeēare nga Mirdita pėr tė denoncuar veprimet e trafikantėve dhe tė pėrfaqėsuesve tė drejtėsisė ėshtė njė dėshmi edhe pėr qindra raste tė tjera qė kalojnė nė heshtje. Angazhimi i forumit tė grave tė Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar pėr marrjen nė mbrojtje tė kėsaj vajze si dhe qindra krijesave tė tė tjera tė pafajshme duhet mbėshtetur e pėrkrahur fuqimisht nga e gjithė shoqėria shqiptare. Iniciativa e tyre pėr denoncimin dhe izolimin nga shoqėria tė trafikantėve tė femrave, tė fėmijėve dhe tė drogės nuk do jetė aq e lehtė. Por ajo duhet vlerėsuar seriozisht nga shteti shqiptar dhe organizmat ndėrkombėtare.
Nuk duhet tė pėrqėndrohemi vetėm tek sensibilizimi i opinionit qytetar dhe atij shtetėror, por tė bėhet evidentimi dhe angazhimi i tė gjithė faktorėve tė mundshėm tė shoqėrisė.
Mendoj se nė thelbin e kėsaj lufte tė vazhdueshme dhe pa kompromis duhet tė jenė:
- Masat pėr reformimin e organeve tė drejtėsisė. Ato duhet tė shoqėrohen me plotėsimin e kuadrit ligjor sipas standarteve ndėrkombėtare dhe kushteve specifike tė vendit tonė.
- Identifikimi i plotė dhe ndėshkimin i rreptė i organizatorėve e ndihmėsave tė tyre trafikantė.
- Asistenca e specializuar pranė viktimave dhe rehabilitimi i tyre, duke filluar me trajtimin mjeksor e psikologjik dhe mė pas krijimin e kushteve pėr punėsim brenda dhe jashtė vendit.
- Sensibilizimi i opininoni publikut, veēanėrisht informimi i tė miturve dhe i tė rinjve pėr kėtė dukuri tė shėmtuar dhe antinjerėzore.
- Ulja e nivelit tė varfėrisė dhe tė tensioneve politike me pasoja tė dėmshme sociale.
Nė rrethet e Lushnjės tė Pukės e tė Mirditės aktivistet e Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar kanė marrė nisma me shumė vlerė qė duhen mbėshtetur nga opinioni shoqėror dhe ai mediatik. Nė muajin nėntor tė vitit 2002, 112 gra e vajza tė komunės sė Fier Sheganit inicuan thirrjen e njė Konference Kombėtare kundėr dhunės e sundimit tė mashkullit nė shoqėrinė shqiptare ku u miratua njė rezolutė me shumė vlerė qė ka gjetur vlerėsimin dhe mbėshtetjen e opinionit ndėrkombėtar si dhe tė institucineve tė larta tė shteti shqiptar, por partitė politike nuk kanė pasur angazhimin e duhur. Aktiviteti publik dhe pjesmarrja e gruas nė vendimmarrje ėshtė e njė niveli shumė tė ulėt. Pėrfaqėsimi i tyre nė zgjedhjet lokale tė sivjetshme ėshtė mė i ulėt se nė ēdo shtet tjetėr, anėtar i OKB-sė. Ngritja, nga ky komitet, e grupeve treshe tė punės nė ēdo fshat, tė pėrbėra nga pėrfaqėsuesi i shkollės, i pushtetit dhe njė mediator, ka siguruar informacionin e saktė dhe ka dhėnė rezultate premtuese nė zona problematike, jo vetėm pėr parandalimin e trafikut por edhe forcimin e bindjes qytetare pėr respektimin rregullit e ligjit nė tė gjitha drejtimet.
Angazhimi i vetė qytetarėve pėr denoncimin e trafikantėve dhe keqbėrėsve tė tjerė ėshtė faktori kryesor i ecjes sonė pėrpara dhe i aspirimit pėr njė shoqėri konteporane. Kėtė synojnė dhe kėrkojnė tė bėjnė aktivistet e kėtij Komiteti duke u bazuar dhe nė traditėn tonė pozitive tė vendimmarrjes nė komunitet. Ato po organizojnė nėn pėrgjegjėsinė kolektive tė komunitetit rehabilitimin e fėmijeve dhe grave tė traumatizuara nga dhuna dhe trafikimi, lirimin e grave e fėmijėve tė ngujuar, braktisjen e formave tė poshtėrimit ndaj gruas. Puna e tyre e palodhshme ėshtė shembulli i cilėsive dhe vlerave shpirtėrore qė kanė vajzat dhe gratė shqiptare. Si intelektual e kam ndjerė dhe do ta kem obligim tė vazhdueshėm mbėshtetjen time ndaj pėrpjekjeve tė tyre.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes