Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Denisa Xhoga
Ėshtė folur vazhdimisht pėr kanunin dhe ndikimin e tij deri nė ditėt tona. Njė pjesė e tagrave tė tij janė barbare, pėrfshirė edhe disa prej tė drejtave dhe detyrimeve tė grave e vajzave. Por pėr kėtė janė prononcuar qindra studjues e albanologė duke nxjerrė nė pah si barbarinė edhe anėt brilante e tė pakontestueshme pėr drejtėsinė dhe panshmėrinė e nė veēanti kapitujt besa, pajtimi, kisha, rrogtari, uji, mulliri, kufini etj. Botimi i Gjeēovit ėshtė njė pėrmbledhje e tagrave kryesore por pa iu referuar zakoneve tė traditės pozitive qė e veshin kanunin e qė do tė pėrbėnin njė enciklopedi mė vete: Po iu referohemi disa prej tyre, nė krahinėn qė e themeloi Kanunin, nė Mirditė. Ato shprehen qartė nė mbrojtje tė jetės dhe dinjitetit tė grave e fėmijėve, pavarėsisht nga tagrat themelore. Le tu referohemi pėr tė kuptuar sa absurde janė sjelljet dhe dhuna e ditėve tona. Nė raport me kohėn e Kanunit gratė dhe fėmijėt e sotėm janė shumė herė mė tė dhunuar.


-Fėmijėt janė tė pacėnueshėm dhe pėr ēdo veprim tė tyre pėrgjigjen tė afėrmit. Nuk mund tė qėllojė njeri me pushkė nė njė mjedis fėmijėsh, nė ēfardo rrethane tė ndodhet.
-Dėmi i fėmijėve konsiderohet dėm fėmijėsh dhe vlerėsohet vetėm me gjobė, edhe sikur tė ketė shkaktuar viktima.Gjobės i pėrgjigjen prindėrit.
-Burri ėshtė i detyruar t'u sigurojė jetesė normale gruas dhe fėmijėve tė tij e tė mos i lerė tė vuajnė.
-Gratė e prijėsve dhe mė tė moshuarat e fiseve, kur ėshtė puna pėr mbrojtjen e jetės dhe dinjitetit tė ndonjė gruaje apo fėmije jashtmartese, marrin masa pėr tė fshehur shkeljen e kurorės dhe vazhdimin e jetės sė tyre pa shqetėsim. Asnjė burrė apo kuvend burrash nuk mund tė kundėrshtojė apo tė merret me kėsi rastesh.
- Fjala nuk lėshon njeri nė gjak.
-Asnjė burrė apo grua nuk mund tė vrasė apo tė vritet nga fjalėt e hallkut.
-Gruaja dhe vajza nuk bien nė gjak. Pėr ato pėrgjigjen prindėrit. Nė mbrojtje tė nderit tė tyre ato nuk lėshojnė njeri nė gjak.
-Nėse njė grua kalon pranė njė prite, nė momentin qė kalon hasmi, ajo gėzon tė drejtėn ta shoqėrojė atė pėrgjatė pritės,dhe asnjeri nuk mund tė qėllojė mbi tė kur ajo eshte prezent.
-Nė njė betejė mes dy pritave gruaja kalon lirshėm dhe nė momentin e kalimit tė saj ulen tė gjitha armėt.
-Nėse nje grua u bėn thirrje palėve pėr tė ndėrprerė luftimin ata janė tė detyruar ta zbatojnė kėrkesėn e saj dhe tė fillojnė armėpushimin.
-Kur njė burre ėshtė nė gjak, ai mund tė marrė pėr dore nė udhėtim njė fėmijė ose tė shoqėrohet nga njė grua, pėr tė qenė krejtėsisht i mbrojtur.
-Gratė mund ti dalin zot ēdo udhėtari qė mund tė jetė nė gjak dhe ėshtė ne sjelljen e tyre qė ta pyesin atė, nėse ka nevojė pėr shoqėrim.
-Nė rrethanat e shoqėrimit me njė grua apo fėmijė nuk shkėmbehen fjalė tė rėnda e nė gjak tė nxehtė qė lėndojnė e fyejnė ato.
-Nėse njė grua ėshtė shtatzėnė nuk lejohet asnjė krismė pushke nė teritorin ku ndodhet ajo. Edhe lajmet e kėqija nuk pėrfliten nė prezencė tė saj.
- Gruas sė ve nuk i kėrkohet pėr tu martuar pa e pyetur nėse ka lidhje dashurie me ndonjė person.
- Virgjinat dhe tė vejat nuk mund tė pėrgjohen as tė pėrgojohen, ato gėzojne respektin dhe dashurinė e tė gjithėve pėr sakrificėn e tyre.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes