Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga ZYRA E SHTYPIT E PRESIDENTIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ
Press office of the President of Republic
Presidenti Moisiu priti njė pėrfaqėsi tė organizatave tė grave dhe tė komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar.
Moisiu: “ Unė do t’ju mbėshtes qė kėrkesat tuaja mos tė mbeten nė letėr”.

Sot, mė datė 9 janar 2003, nė orėn 10.00, Presidenti i Republikės, Alfred Moisiu priti nė selinė e Tij njė grup pėrfaqėsuesish tė organizatave tė grave dhe tė Komitetit tė Pajtimit Mbarėkombėtar.
Nė kėtė takim Presidenti Moisiu vleresoi gruan jo thjesht si pjesė numerike tė shoqėrisė sonė, por nė radhė tė parė, pėr rolin qė ajo luan nė mbarė jetėn e vendit. “Ėshtė njė fakt i dhimbshėm qė tranzicioni ka shkarkuar njė pjesė tė madhe tė pasojave tė veta ekonomike si papunėsia, varfėria, konfliktet sociale, etj kryesisht mbi gruan.Nė kėtė kontekts nisma juaj duhet vlerėsuar dhe kuptuar drejt. Nė shoqėrinė tonė akoma ushtrohet dhunė ndaj femrės dhe kjo i jep tėrė shoqėrisė sonė njė imazh tepėr negativ.
Presidenti Moisiu mė tej theksoi rolin e rėndėsishėm tė gruas nė formimin dhe edukimin e brezit tė ardhshėm, nė formimin e njė familjeje edukative, e cila natyrisht do tė ndikojė shumė nė komportimin e shoqėrisė sė viteve tė mėvonshme. Presidenti vlerėsoi dhe eksperiencėn perėndimore nė drejtimin e plotėsimit tė tė drejtave tė grave, por “ėshtė e rėndėsishme – theksoi ai – qė atė eksperiencė ju duhet edhe ta pėrshtasni nė kushtet e shoqėrisė sonė sepse jo ēdo gjė mund tė shihet si lehtėsisht e pėrshtatshme”, duke vėnė theksin mbi disa vlera qė ka edhe shoqėria jonė si roli i nėnės, i familjes etj.
Nga pėrfaqėsueset e organizatave tė grave u tha se ato po kėrkojnė qė tė kenė mundėsi tė barabarta nė vendin tonė, por politikanėt shpesh ngurrojnė t’i mbėshtesin plotėsisht. Duke vlerėsuar faktin se nė personat e inkriminuar, gratė pėrbėjnė vetėm 1% ato u shprehėn se kėrkojnė qė Presidenti i Republikės ti mbėshtesė nė kėrkesat e tyre pėr tu bėrė pjesė mė aktive nė ligjvėnie, qė tė ketė njė iniciativė mė femėrore nė tė, si p.sh pėrmirėsimin e kodit tė familjes, i cili duhet tė ketė njė ligj qė tė ndalojė edhe dhunėn nė familje, njė problem ky serioz dhe tepėr aktual. Ato u shprehėn se kanė mė akses nė parlament sesa nė pėrgatitjen e ligjvėnies nė qeveri, duke i cilėsuar problemet e tyre si probleme thelbėsorė tė shoqėrisė shqiptare. Ato gjithashtu kėrkuan edhe njė pjesėmarrje mė tė gjerė nė Kuvendin e Shqipėrisė.
Presidenti Moisiu u shpreh se kėto organizata qė luftojnė pėr barazinė dhe tė drejtat e grave duhet tė kenė njė bashkėpunim mė tė gjerė mė institucionet shtetėrore pėr tė krijuar lidhje tė forta. “Kėto institucione duhet tė ndiejnė domosdoshmėrinė e punės suaj dhe qė tė arrihet kjo ju duhet tė pėrpiqeni tė punoni sa mė me efikasitet nė mėnyrė qė edhe lėvizja juaj tė vlerėsohet nga shoqėria dhe ta kėtė kėshtu mė tė lehtė pėr tė dhėnė rezultatet e saj nė mėnyrė tė garantuar”.
Presidenti Moisiu u kėrkoi atyre qė tė jenė mė aktive nė denoncimin e rasteve tė dhunės, por edhe tė mungesės sė barazizė apo tė diskriminimit. “Konferencat dhe trajnimet janė tė rėndėsishme, por vetėm kėto nuk mjaftojnė nėse nuk shoqėrohen me denoncime dhe kėrkesė konkrete. Pėr kėtė – u shpreh Presidenti Moisiu – ju mund ti bėni sugjerime edhe Kuvendit duke hartuar projektligje qė sigurojnė mbrojtjen dhe barazinė e grave”. Mė tej Presidenti Moisiu i quajti tė dėnueshme edhe dhunėn nė familje ndaj gruas, ngujimin e tyre prej gjakmarrjes, ngacmimet dhe abuzimet mė femrat nėpėr qendrat e punės private apo shtetėrore qofshin, duke i cilėsuar kėto si disa nga plagėt e rėnda tė shoqėrisė sonė.
“Ju do tė keni pėrkrahjen time deri nė fund nė mėnyrė qė synimet dhe kėrkesat tuaja mos tė mbeten nė letėr por tė realizohen konkretisht” – pėrfundoi Presidenti Moisiu.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes