Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Brunilda Dervishaj
Juriste ne Komitetin per Mundesi te Barabarta
Lawyer in the Committee for Equal Possibilities
Protokolli Shtese i Konventes per Eleminimin e te Gjitha
Formave te Diskriminimit te Gruas


Shqipėria aderon nė Konventėn per Eleminimin e tė Gjitha formave tė Diskriminimit kunder Grave qe me 1993, vit kur u miratua nga parlamenti shqiptar me ligjin 7767/1993 dhe u pranua kėshtu kjo konventė si pjesė e legjislacionit vendas. Sipas detyrimeve qė merren nga shtetet pale, Shqipėria, sė fundi ka paraqitur pranė Komitetit te Konventės nė New York, raportin fillestar dhe tė parė tė konventės, ku paraqitet njė analizė e situatės sė ushtrimit tė tė drejtave tė grave nė Shqipėri dhe masat administrative e ligjore tė ndėrmarra nga shteti shqiptar.
Shpesh Dokumentat Ndėrkombetare tė tė Drejtave tė Njeriut ndiqen nga "Protokolle Shtesė" te cilėt parashikojnė procedura lidhur me marrėveshjet qė ato shoqėrojne. Nga ana tjetėr vetė kėto protokolle janė dokumente tė rėndėsishme tė cilat janė tė hapura pėr nėnshkrime, pjesėmarrje nė to apo ratifikime nga shtetet palė nė konventat pėrkatėse.
Teksti i plotė i Protokollit Shtesė tė CEDAW u miratua nė sesionin e 43 tė Komisionit pėr Statusin e Grave, punimet e tė cilit u mbajtėn nga 1- 12 mars 1999.
Sipas nenit 16 tė Protokollit, hyrja nė fuqi e tij do tė jetė 3 muaj pas ratifikimit
te 10 shteteve palė nė Konventė. Deri mė 13 maj 2002, e kanė nėnshkruar protokollin 74 shtete dhe 39 tė tjera e kanė ratifikuar atė, qė tregon se tashmė protokolli ka hyrė nė fuqi dhe ėshtė i detyrueshėm pėr tu zbatuar nga shtetet palė.
Sipas Nenit 17 nė kėtė protokoll nuk lejohen rezervime.

Ēfarė pėrmban ky protokoll?

A- I jep tė drejtėn idividėve ose grupeve tė grave pėr t'u ankuar drejtėpėrsėdrejti ne komitetin e konventės pėr dhunime tė tė drejtave tė Konventės CEDAW, qė mund t'u jenė bėrė atyre. Kjo procedurė njihet nė kėtė protokoll si "procedura e komunikimit". Sipas proēedurave tė caktuara nga Kombet e Bashkuara ankimimi duhet tė jetė nė formė tė shkruar.
B- I jepet e drejta komitetit te CEDAW tė kėrkojė informacion pėr dhunime tė rėnda ose sistematike tė tė drejtave tė grave ne vendet tė cilat jan palė e Protokollit Shtesė. Kjo njihet dhe si "procedura e kėrkimit tė tė dhėnave. (Neni 8 i Protokollit).

(Procedura e kerkimit tė tė dhėnave) konsiston ne:

1. Lejimin e hetimeve mbi abuzime tė tė drejtave tė grave nga njė trup ekspertėsh ndėrkombėtarė.
2. Bėhet e dobishėm aty ku komunikimet individuale pėr tė pasqyruar natyrėn sistematike tė dhunės sė pėrhapur tė tė drejtave njrėzore dėshtojne.
3. Lejon hetimin e dhunės sė pėrhapur aty ku individėt ose grupe individėsh mund tė mos jenė tė zotė tė bėjnė komunikime (pėr shkak tė arėsyeve praktike apo tė frikės nga ndėshkimet)
4. I jep mundėsinė komitetit pėr tė bėrė rekomandime tė cilat i pėrkasin ēėshtjeve tė strukturės sė dhunės.
5. Lejon Komitetin ti drejtohet nje shteti te veēante pėr ēėshtje tė njė rangu tė gjėrė.

Pėrse duhet ky protokoll

1- Pėr tė krijuar apo pėrmirėsuar mekanizmat ekzistuese pėr zbatimin e tė drejtave tė njeriut.

Protokollet lidhur me konventa tė ndryshme tė UN pėrmbajnė "procedura ankimimi" dhe "procedura tė kėrkimit tė tė dhėnave" qė lidhen direkt me ēėshtjet e pėrkatėsisė gjinore.

2- Tė stimulojnė shtetet palė nė konventėn CEDAW, tė ndėrmarrin hapa pėr zbatimin e CEDAW dhe tė pranojnė ankimet e bėra ndaj tyre. Kjo do tė lejonte shtetet palė nė konventė tė parashikojnė mė tepėr zgjidhje efektive pėr problemet e paraqitura.
3- Tė stimulojė ndryshimet nė ligjet dhe praktikat diskriminuese. Kjo mund tė pėrmbledhė marrjen e masave specifike pėr ndryshime nė legjislacionin: hartimin e amendamenteve tė cilat ndalojnė praktikat diskriminuese, dhe ndėrmarrjen e aksioneve pozitive.
4- Tė ndėrgjegjėsojė nė njė shkallė mė tė larte publikun me tė drejtat e standarteve ndėrkombėtare tė lidhura mė diskriminimin ndaj gruas.

Se fundmi, ēdo Shtet palė merr pėrsipėr tė bėjė tė njohėr gjerėsisht dhe tė publikojė Konventėn dhe tė lehtėsojė hyrjen e informacionit rreth pikpamjeve dhe rekomandimeve te Komitetit, nė veēanti, mbi ēėshtjet ku pėrfshihet Shteti Palė.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes