Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Federiko Major
Puna ime si Drejtor i Pėrgjithshėm i Unesko-s mė ka dhėnė rastin tė punoj me vendimmarrės nė tė gjithė botėn. Kam diskutuar me 110 kryetarė shtetesh ose qeverishė ēėshtje botėrore dhe veēanėrisht arsimin, shkencėn, kulturėn dhe komunikacionin. Kam pasur mundėsinė tė flas me ta edhe gjatė, t’i njoh edhe si njerėz qė pėrballojnė sfida tė hatashme. Kam admiruar forcėn e bindjeve dhe frymėn vizionare qė projektonin disa syresh. Pothuajse nė tė gjitha rastet kam ndarė me ta ndjenjėn e tyre tė vetmisė dhe tė zhgėnjimit, duke u mbėrthyer nė probleme tė vėshtira brenda njė konteksti strukturash tė dobėta vendimmarrėse. Edhe mė tė mirėve udhėheqės tė botės u duhet shpesh tė punojnė me shumė durim me burokracitė qeveritare, qė pėrpiqen ta shtyjnė horizontin e veprimeve pėr javėn tjetėr, muajin tjetėr, apo vitin tjetėr. Pėr mua ėshtė e qartė, dhe besoj pėr shumė udhėheqės, se zgjidhja e problemeve tona tė sotme do tė kėrkojė njė njohje shumė mė tė saktė, mė shkencore se sa ajo qė kemi pėr qeveritė. Megjithatė, kjo njohje mund tė pėrdoret pėr tė siguruar njė vizion kohėgjatė tė prirjeve dhe opsioneve tė vlefshme pėr vendimmarrėsit, qė ata tė kapėrcejnė pikėpamjen e zgjidhjes vetėm tė minikrizave, ēdo stinė apo ēdo vit.
Tani na intereson mė pak e shkuara se sa e tashmja dhe e ardhmja. Secili ka njė rol pėr tė luajtur dhe secili prej nesh duhet tė pėrpiqet t’i gėrshetojė kėto cilėsi kur merret me zgjidhjen e ēėshtjeve globale apo lokale. Unė them shpesh se “rreziku pa patur njohje ėshtė i rrezikshėm, por edhe njohja pa rrezikuar asgjė ėshtė e padobishme”. Ndoshta e vetmja ide fikse qė i kam zhvilluar dhe pasuruar vetes ėshtė tmerri qė mė zė nga njė ditė e kaluar kot, dhe nga njė kohė e humbur. Shumė shpesh na bllokohet aftėsia pėr tė vepruar nga paaftėsia pėr tė ndjerė intensivisht dhe nė mėnyrė tė menjėherėshme vuajtjen dhe padrejtėsinė nė masė qė heqin njerėzit e varfėr nė vendet e varfėra. Duhet luftuar kundėr njė plogėtije tė tillė, shpesh tė veshur me njė petk akademik apo politik, nė pritje tė njohjes sė pėrsosur, duke humbur kohėn e vlefshme me raporte pas raportesh (unė i quaj kėta njerėz shoqėria e raportuesve). Nė kėtė rast kėmbėngulja e paepur e njė rebeli ėshtė e nevojshme. Ajo kėrkon njė shkrirje midis politikės dhe etikės – gjė qė shprehet mė mirė nė njė lojė fjalėsh frėngjisht qė unė pėrdor, “pol ethikues”. Etika duhet tė frymėzojė veprimet tona politike me njė transparencė dhe imagjinatė e cila tė na shtyjė tė pėrballojmė probleme tė tilla tė mėdha si rritja e popullsisė, emigracioni masiv brenda dhe midis vendeve, degradimi i mjedisit dhe varfėria. Zgjidhja pėr kėto dhe pėr probleme tė tjera po bėhet gjithnjė e mė e dukshme.
Presidenti Diouf i Senegalit ka shkruar se “rruga drejt modernizimit quhet kėmbėngulje”. Secili prej nesh ka pėrgjegjėsinė pėr tė ngulur kėmbė nė ėndrrat dhe idealet tona... Kėshtu ne duhet tė ngremė zėrin, secili nė mėnyrėn dhe rrugėn e vet dhe t’i rezistojmė plogėshtisė. Disa vite mė parė, Perėndimi besonte nė zgjidhjet e veta. Pjesa tjetėr e botės besonte se Perėndimi i kishte zgjidhjet. Pėrfundimi, megjithatė, ishte se “feneri ndriēues mund tė ndrisė nė terma ekonomikė, nė zona tė ngushta dhe pėr njė kohė tė shkurtėr” Prej kėsaj rrodhi diēka tepėr pozitive: tė gjithė morėm njė mėsim tė rėndėsishėm, nevojėn pėr tė qenė gjithnjė nė alarm dhe nė vėzhgim. Politika, nė ēdo nivel, nuk ėshtė aspak, po ta themi me pasion, “arti i sė mundshmes”. Nė tė vėrtetė duhet tė pėrdoret ai rebelim kėmbėngulės i cili pėrditė tė kėrkon tė vendosėsh etikėn nė veprimet e tua dhe t’i shndėrrosh ėndėrrat nė realitet...!


:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes