Në fokusin e aktiviteteve dhe botimete tona **In focus of our activities and our editions**
:: Expedition 2013

Conclusion of reconciliation expedition 2013

Konkluzionet e ekspedites se Pajtimit 2013

 

First part Rapport of Reconcilation Expedition 2012

Word

PDF

False allegation of Police against CNR and Gjin Marku

:: Kosova

Bashkejetesa Shqiptaro-Serbe

Albanian-Serb Cohabitation

20 Mars- 20 Maj 2011
Raport i Ekspedites per OSBE/ODIR

20 March- 20 May 2011
Report of Reconcilation Expedition 2011:: Menuja\Menu

0 Cohabitance
0 Legal State
0 Feminist Movement
0 Social
0 Blood feud
0 Politics
0 Integration
0 International Org.
0 Culture
0 Tradition
0 Economic
0 Religion
Aktivitetet tona
Our Activities

20 Maj- 8 Korrik 2005
Ekspeditë e Misionarëve

May 20 - July 8 2005
Expedition of Missionaries

:: Botime\Edition
::Downloads    Edition::Kulture\Culture


Intelektuali i Kombit

0

Nga Fran Lleshi
Misioni I Pajtimit Mbarėkombėtar ėshtė njė mision i krijuar me vullnetin e mirė tė shumė burrave pajtimtarė nė rrethet e veriut. Fillimisht ai u krijua nė Shkodėr dhe tani e ka shtrirė aktivitėtin e tij nė tė gjithė Shqipėrinė. Ishin kryesisht familjet mė tė respektuara nė shoqėri qė e kanė prirė kėtė mision. Familjet bajraktare, pas vitit 1990 gjetėn njė respekt tė madh nė popull, jo vetėm pėr mundimet dhe vuajtjet qė hoqėn gjatė sistemit diktatorial, por mbi tė gjitha pėr virtytet qė i kanė karakterizuar. Nė veri nuk ka pasur tituj as pozita shoqėrore sipas pasurisė, por vetėm sipas virtytit, cilėsive dhe kontributit qė jepej nė shoqėri. Qė nga viti 1990 filloi takimi i kėtyre burrave e grave fisnike me njerėzit qė kishin halle dhe konflikte tė trashėguara. Nė mungesė tė shtetit, disa familje e individė, nė mėnyrė jo tė drejtė filluan tė rikujtojnė hasmėritė e vjetra dhe kėshtu nisėn ngujimet e para. Pas kėsaj ēdo ngjarje, vrasje e ngatėrresė i futi njerėzit nė hasmėri e gjakmarrje. Qė kėtu e ka zanafillėn krijimi i misionit tė pajtimit. Nga viti 1991 deri nė vitin 1997, ky mision ka kryer me sukses mjaft pajtime. Por pas vitit 1997, njė mendje e errėt kanosi nė mėnyrė tinzare dhe ushtroi terror mbi udhėheqėsin e Misionit, tė nderuarin Ndrek Pjetri. Pėr kėto arėsye ai u detyrua tė largohej menjėherė nė Kanada. Pas kėtij momenti misioni u nda nė disa grupime duke e dėmtuar rėndė ēėshtjen e pajtimit. Misionarėt janė treguar tolerantė dhe i kanė falur edhe njerėzit qė krijuan kėto grupime veē e veē, pėr qėllimet e tyre personale. Tani burrat e gratė e vėrteta misionare janė mbledhur e kanė themeluar rishtaz misionin e mėparshėm duke e quajtur me emrin e tij tė parė “Misioni i Pajtimit Mbarėkombėtar”. Kemi riorganizuar kėshillin Kombėtar dhe kryesinė qė do ta udhėheqė misionin nė tė ardhmen. Falenderojmė pėrfaqėsuesit e pushtetit nė rreth, partitė politike dhe klerin e tri besimeve fetare qė na kanė mbėshtetur pėr ta mbledhur prapė misionin ashtu siē nisi nė vitin 1990. Ne do tė bashkėpunojmė me tė gjitha ato shoqata e grupime qė duan tė punojnė me tė vėrtetė pėr ndalimin e fenomenit tė gjakmarrjes dhe shuarjen e ēdo konflikti tjetėr nė shoqėri. Nuk kemi qenė dakort qė ndihma ndaj familjeve nė hasmėri tė jepet mė ndonjė thes mielli apo pako ushqimore, mbasi nė tė shumtėn e rasteve ato ndihma janė nxjerrė nė treg pėr shitje. Nuk ėshtė kjo rruga e zgjidhjes sė problemit ndaj tė ngujuarve. Misioni i Pajtimit Mbarėkombėtar ka marr vendim qė tė mos pranojė tė shpėrndajė ndihma tė kėsaj kategorie. Njerėzit e ngujuar duhen ndihmuar ndryshe. Ata skanė nevojė vetėm pėr njė ditė a dy ndihmė ushqimore Kemi qenė nė takimin e Iballės ku u theksua pjesmarrja e familjeve fisnike dhe e gjithė faktorėve tė shoqėrisė pėr lirimin pa kushtetė grave e tė fėmijėve tė ngujuar. Ne e kemi mbėshtetur vazhdimisht strategjinė e Komitetit dhe do tė jemi kurdoherė nė ballė tė punėve tė pajtimit me ndershmėri e sakrifica.

:: Gjakmarrja / Blood Feud

Gjakmarrja ne Keshillin e Sigurimit te OKB

Blood feud in Sicurity Council of UN

Leter per
BAN KI-MOON

PDF

Letter
to BAN KI-MOON

PDF

:: Church decree
Statement about the decree of the Catholic Church for the excommunication of citizens who commit murder for revenge and blood feud.
:: Kultura e Ligjit/ The culture of Law
Kultura e Ligjit
Raport i takimit te Komitetit te Pajtimit Mbarekombetar me perfaqesuesit e komunitetit e faktoreve te shoqerise Per Kulturen e Ligjit dhe Shtetin e se Drejtes Perballe Krimeve Kunder Jetes


The culture of Law
From the meeting of Committee of Nationwide Reconciliation with representatives of the community and social factors. About the culture of law and rule of Justice in facing crimes against human life

:: Information
Rreth Nesh
About us


Aktivitete
Our Activities

 
::Bashkëpuntorë/
Partners

   

Cmimi i Virtytit
Award of Virtue


RRJETI PËR DEMOKRACI DHE SHTETIN E SË DREJTËS

NETWORK FOR DEMOCRACY AND STATE OF RULES OF LAW

PROMEMORIE

MEMORANDUM

Për ndryshimet politiko-shoqërore
For the politico-social changes